Profesionálny projekt garáže – vaša cesta k dokonalému bývaniu

V dnešnej dobe je to tak, že bez auta sa nezaobíde poväčšine žiadna domácnosť. Veľmi často sa však na svojich štvorkolesových miláčikov majitelia domov pri plánovaní projektu zabúdajú. Vytvoria si na pozemku priestor na budúcu garáž s myšlienkou, že to budú riešiť niekedy neskôr. Ak by ste však uvažovali o garážovom státi už v priebehu plánovania a projektovania vášho nového domu, môžete si ušetriť veľa času a v konečnom dôsledku aj financií. Ak sa garáž rieši dodatočne, tak po nasťahovaní do nového domu si namiesto užívania vytúženej pohody budete musieť znovu vhupnúť do stavebného kolotoča – nájsť najvhodnejšie miesto na pozemku, nájsť niekoho, kto vám vytvorí projekt garáže, zistiť a získať stavebné povolenie a až potom prejsť k samotnej stavbe garáže.

Na čo myslieť pri stavbe garáže?

Projekt garáže pre každé auto
Návrh projektu garáže

Ak ste stavbu garáže a projekt garáže nestihli riešiť spolu so stavbou rodinného domu, nezúfajte. Ešte vždy je možnosť riešiť to dodatočne, aj keď to pre vás bude znamenať chvíľkový znížený komfort, keďže na pozemku budte mať znovu trochu stavebného ruchu. Dôležité je tiež vybavenie projektu garáže a stavebného povolenia. Koniec koncov všetky výhody, ktoré vám garáž ponúka určite prevýšia vyššie spomenutý diskomfort. Vďaka garáži budete môcť v zime nastúpiť do svojho auta bez zdĺhavého škrabania námrazy a v lete vám bude odmenou auto s príjemnou teplotou. Pri stavbe garáže by ste mali mať predstavu, aký účel bude plniť, aká bude veľká a kde bude jej miesto na pozemku. Potom by vaše kroky mali smerovať k projektantovi, ktorý vám vytvorí profesionálny projekt garáže na mieru, ktorý bude obsahovať všetko to, čo zákon stanovuje. V niektorých prípadoch však okrem projektu garáže budete potreboval aj stavebné povolenie.

Kedy je potrebné stavebné povolenie pre stavbu garáže?

Možno by ste si mohli myslieť, že odpoveď na otázku, či je potrebné stavebné povolenie na stavbu garáže závisí od toho, o akú stavbu pôjde. Odpoveďou však je, že potreba stavebného povolenia nezávisí od toho, či je to murovaná garáž alebo montovaná, plechová či betónová. Stavebné povolenie súvisí s veľkosťou garáže. Zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku hovorí o tom, že ak zastavaná plocha garáže nepresiahne 25m2 a výška garáže je menšia ako 5 metrov, zaraďuje sa medzi drobné stavby. Drobné stavby plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredia. V takomto prípade vám postačí ohlásenie obci. Ak plánujete stavbu garáže a hľadáte niekoho, kto vám vytvorí profesionálny projekt garáže a poradí so všetkými povinnosťami, nájdete ho na webovej stránke https://www.dobra-stavba.sk/.