Ako správne umiestniť strešné okno v streche?

Strešné okná predstavujú dôležitú súčasť každej domácnosti, ktorá chce využiť priestor, ktorý má k dispozícií na maximum. Jedná sa hlavne o priestor, ktorý sa nachádza v podkroví. Avšak aj z takéhoto priestoru sa dá vyčarovať obývateľné miesto. Svetlo v takomto priestore nám dopraje strešné okno. Ako by sa mali strešné okná správne umiestňovať a na čo treba pri ich montáži dbať? Umiestnenie strešného okna je naozaj dôležité v prípade, ak chceme využiť tak podkrovie, ako aj svetlo na maximum.

Umiestnenie strešného okna v streche

Strešné okno má svoje pre a proti
Výhody strešného okna a vikiera

Umiestnenie strešného okna v streche by sa malo riadiť viacerými pravidlami. Základom je navrhnúť ideálnu výšku montáže. Tento parameter je dôležitý z jedného jediného dôvodu, a tým je maximálna funkčnosť okien. Aby strešné okno plnilo svoju funkciu, musí byť v ideálnej výške nad podlahou. Platí jedno pravidlo, a tým je to, že čím vyššie je strešné okno nad podlahou osadené, tým viac presvetlí daný priestor. Odporúčaná výška osadenia okien je približne 110-140 centimetrov nad podlahou. Toto umiestnenie však musí byť v súlade s platnými normami a bezpečnostnými normami. Ďalším dôležitým parametrom je samotné umiestnenie okna. Ak chcete priestor presvetliť na maximum, odporúčame namontovať viacero menších strešných okien. Menej okien poskytuje lepšie presvetlenie než jedno veľké strešné okno. Veľkosť okien a ich výber by sa mal riadiť viacerými parametrami. Strešné okná by sa mali vyberať podľa plochy presklenia, aké okno má a samozrejme aj podľa typu miestnosti, kam sa chystáme strešné okno umiestniť. Ďalším dôležitým parametrom je aj uhol sklonu strechy. Čím má strecha menší sklon, o to vyššie by malo byť strešné okno namontované. A v neposlednom rade je potrebné brať ohľad aj na rozostup medzi krovkami. Okná sa tiež môžu montovať aj pomocou lát. Rozmer okna musí byť presne navrhnutý v závislosti od vzdialenosti medzi jednotlivými krovkami. Ak je dodržané toto pravidlo, montáž okien sa stáva tak jednoduchá, ako aj rýchlejšia.

Montáž strešného okna

Aby bolo strešné okno kvalitné, musí byť namontované správne. Len s odbornou a kvalifikovanou montážou dokáže okno prinášať svoj úžitok. Ak teda chcete aj vy do vašej domácnosti či iných hospodárskych priestorov kvalitné strešné okná, navštívte stránku https://zivotpodstrechou.sk/, kde nájdete ich bohatú ponuku ako aj možnosť odbornej montáže. Strešné okno predstavuje základ pre presvetlený priestor, doprajte si ho vo vysokej kvalite aj vy!