Zdravotnícke oblečenie nemožno nahradiť bežným oblečením

Zdravotnícke oblečenie, to nie sú len biele plášte, ako je to v predstavách mnohých z nás. Tvoria ho viaceré časti, ktorými sú zdravotnícke tričká, blúzky, mikiny, vesty a nohavice. Ide o špecifické odevy, ktoré má zdravotný personál povinnosť nosiť počas výkonu svojej práce v zdravotníckom zariadení. Sú štandardizované zo zákona a každý zamestnanec v zdravotníctve si vyberá taký odev, ktorý je vhodný na typ vykonávanej práce. Dámy pri výbere zdravotníckeho oblečenia uprednostňujú športovo-elegantný vzhľad a páni preferujú pohodlný strih a praktickosť.

Prečo sa biela farba spája so zdravotníckymi odevmi?

 

Bielej zdravotnícke oblečenie
Pohodlie v zdravotníckom oblečení

Ešte v nedávnej minulosti bolo dominantné práve biele zdravotnícke odevy. Súvislosť je daná práve charakteristikou bielej farby, nakoľko pôsobí čisto, dezinfekčne a neutrálne. Za klasické farby zdravotníckych odevov a sa považuje aj zelená, či modrá, ktoré majú pôsobiť upokojujúco na pacienta a pomáhajú uvoľniť napätie. Výber farby na svoj odev by mal byť na konkrétnom zamestnancovi a jeho preferenciách. Zdravotníci, ktorí pracujú s detskými pacientmi preverujú veselé oblečenie s potlačou zvieracích motívov, či rozprávkových postavičiek. Veselé zdravotnícke tričká pomáhajú odbúrať strach u detí z nemocničného prostredia a personál si ľahšie získa náklonnosť detí. Zdravotnícke ošatenie nemusí byť teda  len fádne a strohé, ale dnešný trh ponúka pestrý výber modelov a strihov.

Aké parametre musí spĺňať zdravotnícke oblečenie?

Pri výbere zdravotníckeho oblečenia sa zamerajme na kvalitu materiálu, z ktorého je ušité. Najpoužívanejší materiál na výrobu zdravotníckeho oblečenia je bavlna, ktorá je príjemná na telo, savá a hrejivá. Najčastejšie sa používa na výrobu zdravotníckych tričiek, tuník, či blúz. Na výrobu nohavíc je vhodnejší zmesový materiál, ktorý pozostáva z bavlny a polyesteru. Zaručuje menšiu krčivosť, lepšiu odolnosť pri častom praní a tvarovú stálosť. Zdravotnícke mikiny a vesty sa používajú ako vrchné vrstvy v chladnom počasí a sú zväčša z fleecového materiálu. Zdravotnícke plášte sú šité buď zo 100% bavlny, alebo zo špeciálneho zmesového materiálu, určeného  na zdravotnícke oblečenie, ktorý má vynikajúce ochranné vlastnosti. Vďaka moderným technológiám môžu mať zdravotnícke plášte aj antibakteriálnu, alebo vodeodpudivú úpravu.

Moderné zdravotnícke oblečenie musí byť praktické, pohodlné, ale aj jednoduché na údržbu. Internetový obchod https://www.dualbp.eu/  ponúka vysokokvalitné pracovné odevy vhodné do každého odvetvia.