Účtovníctvo pre dlhodobý a krátkodobý majetok

Účtovníctvo možno charakterizovať ako veľmi usporiadaný systém o hospodárskej činnosti firmy v peňažnom vyjadrení. Účtovníctvo musí byť za každých okolností vedené vecne a správne. So správne vedeným účtovníctvom dokážete predísť zbytočným pokutám či daňovým kontrolám, ktoré by vás ubrali o drahocenný čas alebo ťažko zarobené peniaze. Dôkladne vedené uctovnictvo bratislava je teda rozhodne základom úspechu. Účtovníctvo treba viesť od začiatku až po likvidáciu firmy.

Čo to vlastne krátkodobý a dlhodobý majetok je?

Uctovnictvo Bratislava má svoje zásady
Majetok v účtovníctve

Možno ste už o týchto dvoch pojmoch niekedy v živote počuli. V účtovníctve sa vyskytujú naozaj veľmi často. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, čo v sebe tieto dva pojmy skrývajú. Dlhodobý majetok firmy možno označiť ako fixný resp. stály majetok, ktorý v jeho činnosti pôsobí počas viacerých účtovných období a jeho forma sa nemení resp. veľmi málo. Dlhodobý majetok sa teda v žiadnom prípade nespotrebuje naraz, ale iba postupne a preto sa inak nazýva aj ako neobežný majetok. Dlhodobý majetok je možné v zásade rozdeliť do troch skupín. Jednou z nich je dlhodobý nehmotný majetok. Medzi dlhodobý nehmotný majetok patria napríklad oceniteľné práva, dobré meno firmy, zriaďovacie náklady a podobne. Druhý skupinu tvorí dlhodobý hmotný majetok. Tento majetok sa nespotrebúva naraz, ale pomaly a postupne. Medzi tento druh majetku patria napríklad budovy, pozemky, umelecké diela a podobne. Posledným typom dlhodobého majetku je dlhodobý finančný majetok, kde zaraďujeme cenné papiere a rôzne vklady. Doba použitia všetkých majetkov je spravidla vyššia ako jeden rok a ich hodnota sa vzájomne líši. Krátkodobý majetok, inak nazývaný ako aj obežný majetok je taký, ktorý sa vo firme používa kratšie ako jeden rok. Medzi tento majetok spravidla zaraďujeme tovar, materiál, zásoby vlastnej výroby alebo krátkodobé pohľadávky.

Sledovanie krátkodobého a dlhodobého majetku v súvahe

Obidva typy majetku sa dajú sledovať v súvahe. Súvahu totiž tvorí prehľadné usporiadanie majetku a zdrojov jeho krytia. Dlhodobý aj krátkodobý majetok pritom označujeme ako aktíva (uvádzajú sa na ľavej strane súvahy a zdroje krytia ako pasíva (uvádzajú sa na pravej strane súvahy). V súčasnosti je možné viesť viacero typov súvah, ktoré sú zotriedené podľa viacerých hľadísk. Prehľadné účtovníctvo o vašom majetku a zdrojoch jeho krytia by malo byť hlavnou prioritou vašej firmy. Ak hľadáte firmu, ktorá sa o všetky účtovné náležitosti postará navštívte stránku https://www.easystart.sk.